PRAVIDLA CHYTRÉHO KVÍZU

Během každého kvízového večera budete písemně odpovídat vždy za celý tým na celkem 55 otázek rozdělených do 5 soutěžních kol. Odpovědi zapisujete neveřejně na odpovědní lístek. Každá správná odpověď znamená +1 bod, za špatnou odpověď se body neodečítají.

Cílem kvízu je mít nejvíce bodů za správné odpovědi. Nejlepší týmy vyhrají hlavní cenu večera. Cena se uděluje také týmu s nejpřesnějším tipem na závěrečnou BONUSOVKU (závěrečnou tipovací otázku). Zároveň se každou účastí na kvízu váš tým zapojuje do dvou dlouhodobých soutěží: místní liga a národní extraliga.


Několik tipů, jak být nejlepší tým večera

 • Staňte se fanouškem Chytrého Kvízu na Facebooku (SPUSTIT FACEBOOK KVÍZU). Každý týden napovídáme, která témata se v kvízu objeví.
 • Složte si vyvážený tým. Ideálně 6-8 členů s rozdílným oborovým zaměřením.
 • Sledujte v tisku, co se děje doma i ve světě. V kvízu se vždy prvních 5 otázek týká aktuálního dění.
 • Dejte si panáka nebo Red Bull a získejte jednou za kvíz bod navíc.

Jaká jsou pravidla dlouhodobé soutěže?

Vaše výsledné bodové skóre za správné odpovědi se vždy převede na příslušný počet ligových bodů podle následujícího klíče (platí pro 1 kvíz):

bodové skóre za odpovědi0 - 30 bodů30,5 - 35 bodů35,5 - 40 bodů40,5 - 45 bodů45,5 - 50 bodů50,5+ bodů
počet ligových bodů 5 bodů 6 bodů 7 bodů 8 bodů 9 bodů 10 bodů

 • Vítězem dlouhodobé soutěže se stává tým, který získá nejvyšší počet ligových bodů.
 • V případě shody ligových bodů rozhoduje vyšší skóre získané součtem skóre ze všech absolvovaných kvízů.
 • Pokud se kvízu zúčastní alespoň 4 týmy, pak můžete získat +1 ligový bod také za nejlepší tip v závěrečné Bonusovce.
 • Dlouhodobé soutěže (místní liga i extraliga) jsou vždy vypsány na určitý počet (většinou 8 až 16) týdnů.
 • Každá soutěž má vlastní tabulku vždy s aktuálním pořadím týmů řazených podle dosažených ligových bodů.
 • V tabulce najdete také počet účastí a součet skóre (body za správné odpovědi) ze všech soutěžních kvízů.
 • V národní extralize navíc losujeme vítěze také mezi týmy, které nasbírají určitý počet bodů za účast podle tohoto klíče (platí pro 1 kvíz):

počet hráčů v týmu 2-3 hráči 4-5 hráčů 6-7 hráčů 8 hráčů
počet bodů za účast 5 bodů 6 bodů 7 bodů 8 bodů

Tři strategie jak vyhrát extraligu:

1) Buďte nejlepší = získejte nejvíce ligových bodů.

Do tabulky se započítává součet ligových bodů pouze z určitého počtu nejlépe odehraných kvízů. Nejlépe umístěné týmy vždy vyhrávají hlavní cenu soutěže. Příklad: soutěž je vyhlášena na 12 týdnů. Do tabulky se počítá pouze 8 nejlepších výsledků týmu. To vám dává možnost až 4x opravit nepovedený výsledek.

2) Hrajte na skóre = sčítejte skóre za správné odpovědi.

V tabulce můžete najít informaci o vašem skóre. Je to součet bodů za správné odpovědi. Přestože se ligové body počítají pouze z určitého počtu nejlepších výsledků, skóre se počítá ze všech kvízů. Hlavní cenu vždy získávají i týmy, které mají nejvyšší celkové skóre z týmů, které ještě nebyly v soutěži ohodnoceny jiným způsobem (např. za počet ligových bodů). Příklad: Soutěž je vyhlášena na 12 týdnů. Máte 12 účastí. Pokaždé získáte 30 bodů za správné odpovědi. Vaše skóre bude 360 bodů.

3) Choďte pravidelně = mějte 100% účast.

Do tabulky se započítává součet bodů za účast ze všech kvízů extraligy. Všechny týmy, které získají předem daný počet bodů za účast, budou zařazeny do slosování o extraligové ceny. Několik vylosovaných týmů pak získá doplňkovou cenu. Příklad: soutěž je vyhlášena na 10 týdnů. Pravidla stanovila nutnost získat 52 bodů za účast z 80 možných (to je 66 %). Získali jste právě 52 bodů, ale v tabulce jste až na 47. místě. Přesto postupujete do slosování a můžete vyhrát cenu.

Vždy může být ohodnocen pouze určitý maximální počet týmů z jednoho podniku.
Pokud se v některých podnicích hraje vícekrát týdně, počítá se každý herní den za samostatnou soutěž (platí i pro body za účast). Národní extraliga může být pro větší atraktivitu rozdělena do více skupin, v nichž se na dálku střetávají týmy z různých kvízů.